Maison

Batu Kepekçioğlu

Batu Kepekçioğlu, yeni yılın ilk konuşmacısı olarak, 10 Ocak 2020 Cuma akşamı saat 19.00’da , Oto-Monografi başlıklı konuşmasıyla 40+1’de.

About this Event

1980 yılında İstanbul’da doğdu. 2003 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’ nden mezun oldu.

2007 yılında İTÜ Mimari Tasarım Program”ı”nda “Fonksiyonel Esneklik Üzerine Kavramsal Bir Değerlendirme” adlı teziyle Yüksek Lisans derecesini ve 2018 yılında da ” ”Sine-dram” ve ”Arki-dram”ın Eleştirisi: Dziga Vertov ve Rem Koolhaas” adlı teziyle Doktora derecesini aldı.

Mezuniyetini takip eden yıllarda büyük bölümü Rivka Geron Schild ile birçok sayıda ulusal yarışmalara katıldı. “Kemeraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması”nda Eşdeğer ödüle, “Urla-Çeşme-Karaburun Yarımadası Ulusal Fikir Yarışması”nda 3. Mansiyon, “Yaya Üst Geçitleri Fikir Projesi Yarışması”nda Birincilik ve 1. Mansiyon, “M. E. B. Muğla Milas Eğitim Kampüsü Proje Yarışması”nda Eşdeğer Mansiyon ödülüne layık görüldü. Davetli olarak katıldığı Emre Arolat ve Joseph Grima’nın küratörlüğünü yaptığı “2012 İstanbul Tasarım Bienali”ne “Töztepe” adlı çizgi romanla dâhil oldu. 2013 yılında, Volkan Taşkın ile birlikte FULLKONTAK mimarlık pratiğini kurdu, 2014 yılında da daha geniş katılımlı LOT Stüdyo’ya dönüştürdü. Bu süreçte hem özel sektör hem de kamudan aralarında TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi gibi kurumların da bulunduğu birçok farklı işveren için apartmandan toplu konuta, toplu konuttan kentsel tasarıma kadar değişen ölçek ve tipolojilerde tasarımlar yapma şansı buldu.

Bu dönemde “Tek Saflı Mescit” projesi ile “2015 Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Başarı Ödülü”ne ve mimari projelerini hazırladığı Tuzla’daki “Kâmil Abduş Gölü ve Çevresi Ekolojik Restorasyon ve Rekrasyon Projesi” ile de 2017 yılında “Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülleri Proje Dalı Teşvik Ödülü’”e layık görüldü.

2018’de İTÜ Mimari Tasarım Programında hazırladığı “Sinema ve Mimarlıkta Dramatik Anlatı Yapısının Eleştirisi: Dziga Vertov ve Rem Koolhaas” başlıklı doktora çalışmasını başarıyla tamamladı.